Over 999,000 readers this year!

Various students recognized for athletics, academics in Laramie County

Laramie County School District #1 Administration Building (file photo)

CHEYENNE, Wyo. — Students from around the district have won various awards in recent months, and all were recognized at the last school board meeting.

Students from several high schools were recognized for their achievements in both academics and athletics during the LCSD1 board meeting on April 10.

South High School 4A FBLA State Champions

  • Jaden Roadifer – Political Science
  • Aiden Cabrera – Introduction To Information Technology
  • Aiden Cabrera – Computer Problem Solving
  • Neal Hushbeck & Aiden Cabrera – Digital Video
  • Sarah Willoughby & Salina Hernandez – Social Media Strategies
  • Rhayce Barta & Aiden Cabrera – Introduction to Business Presentation
  • Jaden Roadifer – International Business
  • Caitlyn Ganskow & Neal Hushbeck – Website design
  • Rhayce Barta & Jaden Roadifer – Sales Presentation

East High School 4A Boys Basketball State Champions

Colter McAnelly, Garet Schlabs, Joey Rayl, Nathan Mirich, Kael Lissman, Brenden Bohlmann, Renton Jensen, Drew Jackson, Gavin Popham, Camden Hayes, Angelo Lahnert, Amari Henry, Noah Jackson, Stockton Fertig, Kysar Jolley, Camden Hassler, Treyden Johnson

Student Managers: Peyton Aumiller, Kooper Taylor, Elysia Diaz, Emma Dray, Natalie Moore, Makayla Trippel

Garet Schlabs – 4A East Conference Player of the Year and Defensive Player of the Year; State Player of the Year and Defensive Player of the Year

Head Coach Rusty Horsley – 4A East Conference Coach of the Year

East High School 4A Speech and Debate State Champions

East High School Speech and Debate Team – National Qualifiers

Patrick Coggin, Ella Goodman, Alyvia Hardy, Solomon Henderson, Brayden Lyday, Adam Pierson, Camila Rivera, Davin Ro, Danielle Schulz, Joshua Thompson, Zcherina Villegas, Rachel West, Rosie Zubrod, Chloe Fitzgerald, Clara Kerschner, Oakley Simons, Deacon Steiner, Cristina Welch

East High School 4A Speech and Debate State Champions

Patrick Coggin, Ella Goodman, Alyvia Hardy, Solomon Henderson, Brayden Lyday, Adam Pierson, Camila Rivera, Davin Ro, Danielle Schulz, Joshua Thompson, Zcherina Villegas, Rachel West, Rosie Zubrod Chloe Fitzgerald, Clara Kerschner, Oakley Simons, Deacon Steiner, Cristina Welch

East High School 4A DECA State Champions

  • Ella Golwitzer, 1st Place, Principles of Marketing
  • Ayana Bailey, 1st Place, Apparel and Accessories Marketing Series
  • Ayana Bailey, 1st Place, Project Management Sales Project
  • Camila Rivera, 1st Place, Human Resources Management Series
  • Anthony Quick, 1st Place, Automotive Service Marketing Series
  • Sarah Marotz, 1st Place, Integrated Marketing Campaign – Product
  • Madeline Ranalletti, 1st Place, Integrated Marketing Campaign – Event

Back

Related